Укрнафта закликає Офіс Генерального прокурора захистити інтереси держави у спорі за Свистунківсько-Червонолуцьке родовище
Укрнафта закликає Офіс Генерального прокурора захистити інтереси держави у спорі за Свистунківсько-Червонолуцьке родовище

23 березня компанія звернулася до Генерального прокурора з ініціативою переглянути судове рішення, яким було відмовлено в задоволенні позову Заступника Генерального прокурора України щодо визнання недійсним спецдозволу на користування надрами, виданого ТОВ «Аркона Газ-Енергія», за нововиявленими обставинами, шляхом подачі відповідної заяви до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Зараз НАБУ здійснює активне розслідування цієї незаконної оборудки, за участі, серед іншого, посадових осіб Держгеонадра і ТОВ «Аркона Газ-Енергія». Шістьом особам детективи НАБУ вже повідомили підозри у вчиненні корупційних злочинів, пов’язаних із видачею спецдозволу поза конкурсом за заниженою вартістю, що завдало значної матеріальної шкоди інтересам Держави, яка не отримала справедливу компенсацію за надання права нафто-, газовидобування на Полтавському родовищі строком на 20 років.

Як потерпіла особа у кримінальному провадженні, «Укрнафта» отримала доступ до деяких матеріалів цього розслідування. ПАТ «Укрнафта» вважає, що Офіс Генпрокурора  зараз має підстави і право звернутися до суду із заявою про перегляд судового рішення, яким визнано законним видачу спецдозволу ТОВ «Аркона Газ-Енергія», за нововиявленими обставинами. Офіс Генпрокурора не є процесуальним керівником в цьому кримінальному провадженні, а тому «Укрнафта» як потерпіла сторона розкрила йому відомості в обсязі, достатньому для підготовки відповідної заяви до суду.

Зазначимо, що ці відомості, встановлені, зокрема, розслідуванням НАБУ, не були відомі Генеральній прокуратурі України та не досліджувалися судами під час судового розгляду.

ПАТ «Укрнафта» нагадує, що за попередніми висновками слідства, які базуються на відповідних експертних дослідженнях, під час продажу без конкурсу спецдозволу ТОВ «Аркона Газ-Енергія» держава недоотримала 196 млн грн. Справжня вартість спецдозволу  підтверджується також і сумою продажу корпоративних прав компанії «Аркона Газ-Енергія», які були відчужені попередніми власниками британській компанії Regal Petroleum plc (зараз Enwell Energy). За компанію з єдиною ліцензією у портфелі новий власник заплатив 8,6 млн. дол.

Наголошуємо, що саме від ефективності і своєчасності дій Офісу Генерального прокурора залежить відновлення порушених державних інтересів, а також досягнення справедливості в цій судовій справі. Офіс Генерального прокурора також має можливість уже зараз приєднатися до виконання анонсованих РНБО і Президентом України дій з відновлення законності видачі спеціальних дозволів на користування надрами.

ПАТ «Укрнафта» звертає увагу, що відповідно до закону Офіс Генерального прокурора має 30 днів для реалізації права на звернення до суду з такою заявою. Беручи до уваги публічний інтерес навколо Свистунківсько-Червонолуцького родовища, «Укрнафта» пропонує громадським антикорупційним організаціям взяти на контроль це питання і пересвідчитись, чи продемонструє Офіс Генерального прокурора бажання захистити державні інтереси.

Компанія готова надати коментарі з цієї теми, а також, у разі необхідності, гарантує методологічну і правову допомогу Офісу Генерального прокурора в процесі підготовки заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

 

Довідково:

«Укрнафта» володіла спецдозволом на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку Свистунківсько-Червонолуцької газоносної площі з 2004 по 2014 роки. У подальшому компанія здійснила всі дії для пролонгації спецдозволу та мала намір отримати спецдозвіл на видобуток як надрокористувач, що підготував відповідне родовище для промислової розробки. Але спецдозвіл без публічного конкурсу, за безцінь, в порушення процедур встановлених законом був наданий ТОВ «Аркона Газ-Енергія», яке ЗМІ пов’язують з інтересами колишнього Президента України. В 2017 році ТОВ «Аркона Газ-Енергія» отримало спецдозвіл на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище за суму еквівалентну 144 тис. доларів США, що суттєво нижче його ринкової вартості. При цьому, у виданому спецдозволі запаси природного газу були занижені принаймні в 3 рази порівняно із запасами, зафіксованими Державною комісією України по запасах корисних копалин на замовлення ПАТ «Укрнафта».

Журналістське розслідування «Радіо Свобода» встановило, що за «Арконою» стоять інтереси людей, пов’язаних з Олексієм Маловацьким, який був юристом Петра Порошенка під час президентських виборів 2014 року, і згодом став членом Вищої ради правосуддя. Під час судового розгляду цієї справи були зафіксовані факти тиску на суддів з боку О. Маловацького.