Ціна державної бездіяльності:
через незаконну відмову Держгеонадр продовжити дію ліцензій
«Укрнафта» вже зупинила 6 родовищ.
Щосекунди компанія втрачає нафту та газ та гроші,
а держава податки
З часу зупинки першого родовища пройшло
244
днів
10
годин
38
хвилин
45
секунд

ЗБИТКИ ДЕРЖАВИ ТА КОМПАНІЇ:

Податки (рента за надра):
Доходи «Укрнафти»:
Нафта і конденсат:
Газ:

*за розрахунками ПАТ «Укрнафта»

 

Скільки всього ліцензій втратить «Укрнафта»?

«Укрнафта» володіє 82 ліцензіями (спеціальними дозволами) на видобуток вуглеводнів. У 2017 році закінчується термін дії дев'яти з них: однієї – у березні, п'яти – у червні, ще однієї – у серпні і двох – у вересні. Йдеться про Заводівське, Коржівське, Козіївське, Південно-Панасівське, Анастасівське, Артюхівське, Рибальське, Липоводолинське і Качалівське родовища. На них припадає 20% нафти і 16% газу, які «Укрнафта» видобуває за рік. У 2018 році закінчуються ще 27 ліцензій, а в 2019 – ще 22. Якщо до того моменту проблема не буде вирішена, компанія втратить понад 80% річного видобутку нафти і газу.

26 вересня ПАТ «Укрнафта» після низки виграних судових справ отримало від Державної служби геології та надр України 9 спецдозволів на надрокористування, які були продовжені на 20 років. Видобуток на на Анастасівськом, Артюхівськом, Коржівськом і Липоводолинськом родовищах відновлено 26 жовтня після отримання гірничих відводів від Державної служби з питань праці. Зараз компанія веде роботу з отримання гірничих відводів на інші родовища.

Як вийшло, що «Укрнафта» залишилася без ліцензій?

Компанія подала документи на продовження ліцензій у визначений законом термін, до Державної служби геології та надр України. Держгеонадр неодноразово направляли в компанію листи, наголошуючи на неможливості продовження ліцензій через податковий борг. При цьому з формальної точки зору Держгеонадра не відмовила, але і не продовжила строки дії ліцензій. «Укрнафта», визнаючи наявність боргу, зазначала, що така позиція незаконна, посилаючись на рішення суду, яке набрало чинності в січні 2017. Держгеонадра тривалий час не помічала рішення суду.

Хто правий: що говорить закон?

У квітні 2016 з ініціативи Мінприроди Кабмін вносить зміни до Порядку видачі спецдозволів на користування надрами (встановлений постановою КМУ № 615 від 30.05.2011). Нова постанова КМУ № 277 від 06.04.2016 вносить зміни до Порядку, розширивши підстави для відмови у видачі ліцензій, у т. ч. такою підставою стає податковий борг. Посилаючись на цю норму, Держгеонадра починає відмовляти «Укрнафті» у продовженні ліцензій.

«Укрнафта» оскаржила в адміністративному суді постанову № 277. На думку компанії, набір підстав для відмови у видачі ліцензій визначено в Кодексі України про надра, Законі України «Про нафту і газ» та Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» і в таких переліках податкового боргу немає. Суд погодився з доводами компанії і 17 січня 2017 судове рішення вступило в силу. Суд скасував постанову № 277 у відповідній частині, а податковий борг визнано незаконною підставою для відмови у продовженні ліцензій. Водночас у Держгеонадра продовжували посилатися на пункт про податковий борг, акцентуючи, що Кабмін не вилучив це положення з постанови № 615, навіть після вступу в силу рішення суду.

На думку «Укрнафти», такою є позиція Держгеонадра – ігнорувати рішення суду і ухилялися від виконання своїх функцій. У листопаді 2016 та березні 2017 компанія оскаржила бездіяльність Держгеонадра в адміністративному суді, подавши 2 позови, які зобов'язують регулятора продовжити на 20 років і видати «Укрнафті» всі 9 ліцензій. 3 серпня 2017 року після розгляду в апеляційній інстанції вступило в силу рішення окружного адмінсуду м. Києва, яке зобов'язує Держгеонадра продовжити на 20 років і видати ліцензії на Заводівське, Коржівське і Козіївське родовища. Суд вказав на неправомірність дій Держгеонадр і незаконність відмови в продовженні ліцензій через податковий борг. 11 серпня Державна виконавча служба відкрила виконавче провадження з метою виконання судового рішення.

Суд першої інстанції також задовольнив позов «Укрнафти» про продовження 6 ліцензій. Не погодившись з рішенням суду, Держгеонадра подали апеляцію. Апеляційне слухання відбудеться 11 вересня. 

Уже 19 липня – через півроку після рішення суду – постановою № 518 КМУ вилучає з Порядку спірний пункт про податковий борг. Водночас постанова опублікована через місяць після її прийняття, що викликає питання чому відбулась така істотна затримка з публікацією. Крім того, вже 20 липня Кабмін публікує постанову № 519, яка передбачає можливість відмовляти у продовженні ліцензій через заборгованість по ренті. Таким чином КМУ не тільки приймає два протилежні за змістом рішення, але й затверджує постанову № 519, яка суперечить судовим рішенням і знову незаконно розширює перелік підстав для відмови в продовжені строків дії ліцензій.

Хто винний, що ліцензії не продовжили?

Не вдаючись до конспірологічних теорій, з юридичної точки зору все досить просто зрозуміти. Відповідальність покладається на:

Кабінет Міністрів України – у зв’язку із запровадженням постановою № 277 від 06.04.2016 протиправних змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами. Протиправність змін підтверджена судовим рішенням у справі № 826/15532/16 (рішення набрало законної сили).

Міністерство екології та природних ресурсів України в особі Семерака Остапа Михайловича – у зв’язку з ініціативою повторного запровадження змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, що мало наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 519 від 04.07.2017, якою, незважаючи на наявність судового рішення у справі № 826/15532/16, передбачено аналогічну за змістом підставу для відмови у продовженні строків дії спеціальних дозволів.

Державну службу геології та надр України в особі Бояркіна Миколи Олексійовича, який очолював відповідну службу від 23.01.2015 до 24.05.2017 та Кирилюка Олега Васильовича, який призначений на відповідну посаду від 24.05.2017 – у зв’язку з протиправними діями щодо повернення матеріалів ПАТ «Укрнафта» на продовження строків дії спеціальних дозволів та протиправною бездіяльністю, яка полягала у не розгляді у встановлені законодавством строки повторно наданих матеріалів ПАТ «Укрнафта» на продовження строків дії спеціальних дозволів. Протиправність дій підтверджена судовими рішеннями у справах № 826/3587/17 та № 826/18325/16 (рішення судів першої інстанції).

А що «Укрнафта» пропонує робити з ліцензіями і податковим боргом?

Держгеонадра зобов'язані виконати рішення суду і продовжити ліцензій компанії. Цю ж позицію займає і НАК «Нафтогаз України».

Новий менеджмент «Укрнафти» запропонував погасити податковий борг, який складає близько 13 млрд грн. Це можна зробити або за рахунок передачі ДФС 2 млрд м3 газу, який належить компанії, і чия ринкова вартість перевищує 15 млрд грн. Інший варіант – розстрочка і погашення боргу виключно за рахунок грошових коштів компанії протягом 3 років. Наші пропозиції наразі вивчаються ДФС та Мінфіном.