Спеціальний дозвіл на розробку Свистунківсько-Червонолуцького родовища визнано недійсним
Спеціальний дозвіл на розробку Свистунківсько-Червонолуцького родовища визнано недійсним

18.01.2022 року Окружний адміністративний суд м. Києва прийняв рішення щодо  Свистунківсько-Червонолуцького газоносного родовища, спецдозволом на яке ПАТ «Укрнафта» володіло з 2004 по 2014 роки. Вказаний спецдозвіл без публічного конкурсу, за безцінь, в порушення процедур встановлених законом був наданий ТОВ «Аркона Газ-Енергія», яке ЗМІ пов’язували з інтересами колишнього Президента України. Наразі, компанія належить групі Smart Energy Вадима Новінського.

Рішенням суду було:

- скасовано рішення  Державної комісії по запасах корисних копалин при Держгеонадрах від 28.09.16 р., яким протиправно було об’єднано Свистунківске та Червонолуцьке родовище та санкціоновано апробацію запасів Червонолуцького родовища після проведеного державного затвердження запасів на цьому родовищі ПАТ «Укрнафта» ще у 2010 році, а також скасовано рішення Держгеонадр від 22.11.2016, яким вводилося в дію вказане рішення ДКЗ;

- скасовано наказ Державної служби геології та надр України №217 від 15.05.2017 року щодо надання ТОВ «Аркона Газ-Енергія» на 20 років спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у т.ч. ДПР з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка) Свистунківсько-Червонолуцького родовища;

- визнано недійсним спеціальний дозвіл № 4830 від 18.05.2017 року, виданий ТОВ «Аркона Газ-Енергія» на геологічне вивчення нафтогазонасосних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка) Свистунківсько-Червонолуцького родовища.

Прикметно, що Держгеонадра приймало участь у цій справі у якості Відповідача, відстоювало інтереси ТОВ «Аркона Газ-Енергія» та наполягало на «законності» свого рішення, попри переконливі докази зворотнього.

Держгеонадра вкотре продемонструвало пасивну та антидержавницьку позицію, хоча саме регулятор мав би бути позивачем та захищати інтереси Держави, яка отримала за надання дозволу на видобування значних обсягів газу всього близько 144 тис. доларів США, що в десятки разів нижче ринкової вартості та відреагувати нарешті на численні звернення ПАТ «Укрнафта» щодо наявності обґрунтованих підстав для анулювання оскаржуваного спецдозволу.

ПАТ «Укрнафта» вкотре закликає менеджерів та акціонерів публічної компанії Enwell Energy, якою за 8 630 000 доларів було придбано ТОВ «Аркона Газ-Енергія», а фактично права на видобування значних покладів природного газу та газового конденсату на Свистунківському та Червонолуцькому родовищах, утриматися від геологічної розвідки на них, до закінчення усіх наявних судових процесів з оскарження законності видачі Арконі спеціального дозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького родовища та розгляду кримінального провадження №52018000000000182 у Вищому антикорупційному суді.

Наголошуємо, що кожен надрокористувач повинен усвідомлювати негативні наслідки своїх протиправних дій, а право на подальше видобування корисних копалин на спірних родовищах має бути надане Держгеонадра заінтересованим учасникам за результатами відкритих конкурсних процедур, а не на підставі корупційних домовленостей з суб’єктами владних повноважень.

 

Читайте також