Аукціон з продажу нафти і конденсату не відбувся через відсутність покупців
Аукціон з продажу нафти і конденсату не відбувся через відсутність покупців

13 листопада на Українській енергетичній біржі не відбувся аукціон «Укрнафти» №252. На участь у торгах з продажу нафти і газового конденсату не надійшла жодна заявка від покупців. В результаті зриву аукціону «Укрнафта» недоотримала близько 6,6 млрд грн чистого доходу. 

Загальний обсяг нереалізованої продукції з урахуванням аукціонів, які не відбулися раніше, склав близько 500 тис. тон, включно з видобутком за листопад і грудень. Це дорівнює обсягу видобутку за 4 місяці. Компанія виставила на продаж 85 позицій об'ємом від 17 до 9000 тон. 

Хоча «Укрнафта» вже другий рік поспіль стабілізувала і дещо збільшила обсяги видобутку вуглеводнів, проблеми з реалізацією нафти та конденсату через встановлені державою обмеження залишилися невирішеними, незважаючи на численні звернення компанії до Уряду з проханням звернути увагу на це питання. 

З початку поточного року через відсутність покупців не відбулися 9 із 16 біржових аукціонів, на яких «Укрнафта» за законом зобов'язана продавати нафту та конденсат за стартовими цінами, що встановлені державним аукціонним комітетом.  Формули розрахунку стартових цін прив’язують їх до рівня імпортного паритету, через що вони можуть суттєво перевищувати ціни, за якими мають можливість імпортувати сировину або купувати її на внутрішньому ринку українські підприємства, що здійснюють переробку нафти. 

Компанія неодноразово вказувала Уряду на цю проблему і зверталася з пропозиціями змінити чинний порядок продажу рідких вуглеводнів, оскільки через неринкове ціноутворення він не може забезпечити ритмічної реалізації нафти і конденсату «Укрнафти». Обмеження на реалізацію сировини негативно впливають на фінансові результати «Укрнафти» та можливість фінансувати інвестиційну програму.