19 грудня на Українській енергетичній біржі відбувся аукціон № 253 з продажу нафти та конденсату «Укрнафти». Нереалізованими залишились 363 тис. тон продукції вартістю 4,7 млрд грн. (з ПДВ), що дорівнює обсягу видобутку компанії за 3 місяці. Всього компанія виставила на продаж майже 500 тис. тон (89 лотів від 58 до 9000 тон).
Проблеми з реалізацією нафти та конденсату через державні аукціони, на яких Уряд зобов’язує «Укрнафту» продавати свою сировину, набули систематичного характеру. З початку 2019 року через відсутність покупців не відбулися 11 із 20 аукціонів. Українські нафтопереробні підприємства не зацікавлені в придбанні нафти за цінами, встановленими державним аукціонним комітетом, оскільки вони перевищують вартість імпортної нафти аналогічної якості.
За висновками експертів Офісу ефективного регулювання BRDO різниця між стартовими цінами на аукціонах та імпортної нафти становить 600-700 грн/т (з ПДВ) на користь останньою, що робить українську нафту «Укрнафти» неконкурентною. НАК «Нафтогаз України», яку держава зобов’язала викуповувати нереалізовану на аукціонах нафту, також не зацікавлена в придбанні нафти через неринковий рівень ціни.
Вказана ситуація вкрай негативно впливає на фінансовий стан «Укрнафти» і обмежує можливості для розвитку компанії, оскільки, видобувши нафту та конденсат і сплативши рентні платежі, підприємство не має можливості ритмічно реалізовувати сировину. Компанія неодноразово наголошувала перед Урядом на важливості вирішення цієї проблеми. Через проблеми із реалізацією нафти та конденсату на державних аукціонах «Укрнафта» з 2 кварталу була змушена перейти на толінговий режим переробки власної нафти, проте це не вирішує проблеми з реалізацією всього обсягу нафти.
Протягом 2018-2019 років «Укрнафта» збільшила обсяги видобутку нафти та конденсату в умовах дефіциту інвестиційних ресурсів. Проте на тлі встановлених державою обмежень на реалізацію сировини та невирішеної проблеми податкової заборгованості, компанія вказує на ризик скорочення видобутку вуглеводнів в 2020 році в разі відсутності термінових рішень з боку Уряду.