«Укрнафта» знову не змогла реалізувати всю нафту та конденсат на державних аукціонах
«Укрнафта» знову не змогла реалізувати всю нафту та конденсат на державних аукціонах

20 листопада на Українській енергетичній біржі відбувся додатковий аукціон № 252Д з продажу нафти та конденсату «Укрнафти». За результатами аукціону було продано 132 тис. тон нафти та конденсату. Нереалізованими залишились 368 тис. тон продукції вартістю 4,9 млрд грн. (з ПДВ), що дорівнює обсягу видобутку компанії за 3 місяці. 

Всього компанія виставила на продаж 86 лотів розміром від 17 до 9000 тон загальним обсягом майже 500 тис. тон (включно з видобутком за листопад і грудень) і вартістю 6,7 млрд. грн. 

«Укрнафта» стабілізувала і другий рік поспіль збільшує обсяги видобутку вуглеводнів, проте внаслідок встановлених державою обмежень компанія регулярно зіштовхується з проблемами з реалізацією нафти та конденсату. «Укрнафта» є єдиною компанією в Україні, яку держава зобов'язує продавати нафту та конденсат на біржових аукціонах за стартовими цінами, що встановлені державним аукціонним комітетом. Стартові ціни на таких аукціонах можуть суттєво перевищувати ціни, за якими мають можливість імпортувати сировину або купувати її на внутрішньому ринку українські підприємства, що здійснюють переробку нафти. 

З початку поточного року через відсутність покупців не відбулися 11 із 19 біржових аукціонів. Держава в особі НАК «Нафтогаз України» за законом зобов’язана викупити нереалізовану нафту та конденсат, якщо не відбулись 2 аукціони поспіль. Проте це зобов’язання не виконується через відсутність відповідних коштів в фінансовому плані НАКу та через економічну непривабливість таких операцій. 

Компанія неодноразово наголошувала перед Урядом на важливості вирішення цієї проблеми. «Укрнафта» зверталася з пропозиціями змінити чинний порядок продажу рідких вуглеводнів, адже через неринкове ціноутворення він не може забезпечити ритмічної реалізації нафти і конденсату компанії. Обмеження на реалізацію сировини та невиконання державою власних зобов’язань по її викупу негативно впливають на фінансові результати «Укрнафти» та можливість фінансувати інвестиційну програму. Це, у свою чергу, може потягти за собою скорочення обсягів видобутку вуглеводнів, починаючи вже з наступного року.

Читайте також