«Укрнафта» вказала Regal Petroleum на корупційні ризики в придбанні «Аркона газ-енергія»
«Укрнафта» вказала Regal Petroleum на корупційні ризики в придбанні «Аркона газ-енергія»

ПАТ «Укрнафта» направило листа керівництву Regal Petroleum plc з рекомендацією утриматись від купівлі ТОВ «Аркона газ-енергія» через наявність корупційних ризиків, пов’язаних із отриманням «Арконою» спецдозволу на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище.

Як стало відомо із прес-релізу, опублікованого 24 березня 2020 року на офіційному веб-сайті Лондонської фондової біржі, Regal Petroleum plc придбало ТОВ «Аркона газ-енергія» за 8 630 000 доларів США. Половина цієї суми мала бути сплачена при підписанні угоди, решта – після позитивного для «Аркони» вирішення судових претензій «Укрнафти» до «Аркони» щодо спецдозволу.

В 2017 році ТОВ «Аркона газ-енергія» отримало спецдозвіл на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище від Держгеонадр без конкурсу або аукціону за суму еквівалентну 144 тис. доларів США, що суттєво нижче його ринкової вартості. При цьому, у виданому спецдозволі запаси природного газу були занижені принаймні в 3 рази порівняно із запасами, зафіксованими Державною комісією України по запасах корисних копалин. «Укрнафта», яка здійснювала дослідно-промислову розробку Свистунківсько-Червонолуцької площі в 2004-2010 роках, оцінила вартість спецдозволу в 1,7 млн доларів. «Укрнафта» в 2014 та 2016 роках зверталась до Держгеонадр задля отримання спецдозволу на це родовище, проте обидві заявки були безпідставно відхилені регулятором.

У своєму листі ПАТ «Укрнафта» вказало на те, що ТОВ «Аркона Газ-Енергія» є фігурантом справи в Окружному адміністративному суді м. Києва (№ 826/14653/17), в межах якої «Укрнафта» просить визнати спецдозвіл недійсним. Крім того, обставини видачі спецдозволу на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище є предметом кримінального розслідування з боку НАБУ (№ 52018000000000182), в якому ПАТ «Укрнафта» визнане потерпілою особою.

Журналістське розслідування «Радіо Свобода» встановило, що за «Арконою» стоять інтереси людей, пов’язаних з Олексієм Маловацьким, який був юристом Петра Порошенка під час президентських виборів 2014 року, та згодом став членом Вищої ради правосуддя. Під час судового розгляду цієї справи були зафіксовані факти тиску на суддів з боку О. Маловацького.

ПАТ «Укрнафта» звернуло увагу менеджерів, акціонерів та інвесторів Regal Petroleum plc, що зважаючи на наявність корупційних ризиків, ця угода може стати предметом відповідних розслідувань згідно з британським Законом про корупцію, FCPA, RICO та іншими міжнародними антикорупційними процедурами.

Крім того, існує висока імовірність того, що отриманий від Regal Petroleum plc перший транш може бути використаний продавцями та їхніми спільниками для корупційного захисту протиправно отриманого активу в судах та державних установах України під прикриттям репутації публічної британської компанії Regal Petroleum plc.

ПАТ «Укрнафта» висловлює сподівання на активізацію Національним антикорупційним бюро України досудового розслідування кримінального провадження по «Арконі», в межах якого слідство та Спеціалізована антикорупційна прокуратура отримають доступ до документів угоди з придбання 100% статутного капіталу «Аркони» та оцінять реальну вартість ліцензії.

Договір купівлі передбачає право Regal Petroleum plc відкласти здійснення платежів за ним та/або вимагати повернення вже сплачених коштів. ПАТ «Укрнафта» закликало керівництво Regal Petroleum plc переглянути рішення про укладення договору купівлі або не виконувати його.

«Укрнафта» залишає за собою право захищати свої інтереси усіма передбаченими законом способами.

Читайте також