Позиція ПАТ
Позиція ПАТ "Укрнафта" щодо врегулювання спору з НАК "Нафтогаз України"

Інформаційний простір останніх днів збурюється новинами про те, що «Нафтогаз» нібито віддав «Укрнафті» 3,5 млрд куб. газу, який би мав у цьому році піти на потреби населення.

На спростування цієї недостовірної інформації, «Укрнафта» повідомляє, що не укладало із «Нафтогазом» мирових угод.

З березня 2018 року на розгляді суду перебуває і по сьогодні залишається не вирішеним спір, предметом в якому (з урахуванням поданої останньою заяви) є вимога «Укрнафти» про стягнення з «Нафтогазу» 9,067 млрд м. куб. газу та доходів від цього майна.

Ще в березні 2015 року «Нафтогаз» у Консолідованій фінансовій звітності публічно повідомив, що має перед «Укрнафтою» обов’язок розрахуватися за газ, спожитий населенням, але по сьогодні такі розрахунки не провів.

У 2007-2013 роках «Нафтогаз» був відповідальним за формування ресурсу газу для забезпечення потреб населення, проте не зміг укласти з «Укрнафтою» договори на постачання газу для потреб населення, оскільки затверджена НКРЕ КП ціна на газ була нижче собівартості. Своє право не продавати газ «Нафтогазу» за збитковими цінами, за відсутності визначених законом джерел їх компенсації, «Укрнафта» довела в численних судових процесах, рішення в яких були прийняті та набули законної сили ще до 2015 року.

Отже, газ «Укрнафти», за версією «Нафтогазу», вже спожитий населенням у 2007-2013 роках.

За законом, особа, яка набула майно безпідставно (в цьому випадку такою особою є «Нафтогаз», який оприбутковував газ «Укрнафти» на власному балансі і не здійснив жодної оплати за цей газ), повинна або повернути безпідставно набуте майно (газ в натурі) або ж компенсувати його вартість. У випадку неможливості повернення майна в натурі, суд присуджує потерпілій стороні вартість, яка визначається на момент розгляду ним справи.

Отже, наразі спір між «Укрнафтою» та «Нафтогазом» щодо повернення 9,067 млрд м. куб. газу та доходів від цього майна, залишається не вирішеним, судовий процес триває.

В розпорядженні «Укрнафти» наявні документи, складені у 2008-2012 роках, якими підтверджується оприбуткування «Нафтогазом» для потреб населення газу в обсязі понад 3,1 млрд м. куб., що є газом, видобутим «Укрнафтою» (в т.ч. за договорами про спільну діяльність). За іншими документами (рішеннями Правління «Нафтогазу» 2008-2012 років) інші ресурси газу, спожиті, за версією «Нафтогазу», населенням, оприбутковувались «Нафтогазом» як газ невизначеного власника.

Попри оформлення відбору «Нафтогазом» газу невизначеного власника, «Укрнафта» не має сумнівів у тому, що ці ресурси є газом, видобутим «Укрнафтою» (в т.ч. на підставі договорів про спільну діяльність), оскільки докази надходження газу «Укрнафти» в газотранспортну систему України, крім власних документів «Укрнафти», підтверджуються численними рішеннями судів. Той, хто готовий розбиратися в деталях, може переконатися у достовірності даних за судовими рішеннями, доступ до яких є відкритим в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

За процесуальним законом, спір між «Укрнафтою» і «Нафтогазом» щодо розрахунків за газ, теоретично, може закінчитися укладанням мирової угоди, проте це є питанням часу та можливості сторін досягнути компромісу. При цьому, «Нафтогаз» має бути зацікавленим в укладанні мирової угоди, адже в разі доведення «Укрнафтою» перед судом обґрунтованості своїх вимог, суд відповідно до закону стягуватиме з «Нафтогазу» ринкову вартість спірних обсягів газу.

З метою запобігання поширення недостовірною інформації ПАТ «Укрнафта» просить ЗМІ перевіряти достовірність даних, що поширюється, у сторін процесу.

Читайте також