«Укрнафта» підбила підсумки співпраці з «Дніпроазотом»
«Укрнафта» підбила підсумки співпраці з «Дніпроазотом»

ПАТ «Укрнафта» підбила підсумки свого співробітництва з ПАТ «Дніпроазот» в 2015-2018 році. Підготовка інформації відбувалась на запит Ревізійної комісії, яка проводить вивчення операційних та фінансових аспектів співпраці компаній.

В цілому, з 2015 по 1 квартал 2018 року «Укрнафта» реалізувала «Дніпроазоту» 1 625 тис. т аміаку на 9,5 млрд грн (без ПДВ). Валовий прибуток «Укрнафти» склав 3,5 млрд грн. Показники рентабельності виробництва аміаку були позитивними і становили 50% у 2015, 34% у 2016, 19% у 2017 та 47% в 1 кварталі 2018 року. Коливання рентабельності залежали від динаміки світових цін на аміак, до яких була прив’язана ціна реалізації продукції «Дніпроазоту». Крім того, у другій половині 2017 року на рентабельність негативно вплинула вимушена зупинка видобутку газу на низці родовищ внаслідок блокування процесу продовження спецдозволів з боку регулятора, що було визнано незаконним у судовому порядку.

«Укрнафта» почала співпрацю з «Дніпроазотом» у липні 2010 року, уклавши з підприємством угоду щодо оренди потужностей з виробництва аміаку і угоду щодо продажу виробленого «Укрнафтою» аміаку «Дніпроазоту» на території підприємства. В липні 2015 року в угоду про продаж аміаку внесено низку змін. По-перше, дію контракту було продовжено до кінця 2017 року. По-друге, ціна продажу була прив’язана до експортної ціни аміаку на базисі FOB «Південний» (Одеса) за котируваннями міжнародної агенції Ferticon з подальшим перерахунком на базис EX-WORKS. По-третє, до контракту були внесені положення, які дозволяли «Дніпроазоту» висунути суттєві фінансові претензії в разі дострокового розторгнення контракту «Укрнафтою» в односторонньому порядку та вимагали завчасного попередження про відмову продовжити дію контракту за рік до дати закінчення.

В кінці 2016 року «Укрнафта» проінформувала «Дніпроазот» про відмову продовжувати дію договору і в кінці 2017 року угода припинила свою дію. Сторони уклали додаткову угоду наприкінці 2017 року, яка давала їм змогу організувати передачу з оренди виробничих об’єктів і переведення персоналу без порушення процесу виробництва та забезпечити отримання ліцензій та дозволів з боку «Дніпроазота» на виробництво аміаку протягом першого кварталу 2018 року. При цьому, «Укрнафта» запропонувала переглянути формулу розрахунку ціни аміаку, що дозволило додатково збільшити рентабельність операцій. «Укрнафта» завершила операції з переробки газу в аміак наприкінці березня 2018 року і з квітня реалізує газ клієнтам на українському ринку за біржовими та двосторонніми контрактами.

Всю зібрану інформацію стосовно співпраці по виробленню та реалізації аміаку «Дніпроазоту» «Укрнафта» передала Ревізійній комісії, що проводить вивчення операційних складових співпраці. Водночас «Укрнафта» активно співпрацює і з групою аудиторів міжнародної компанії KPMG, яка з вересня 2018 року паралельно вивчає бізнес-процеси та контролі, що стосуються виробництва аміаку.