Заява Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» з приводу повідомлення Генеральної прокуратури України про розпочате кримінальне провадження стосовно службових осіб ПАТ «Укрнафта»

У зв’язку з повідомленням про розпочате кримінальне провадження стосовно службових осіб ПАТ «Укрнафта», розповсюдженим 19.08.2014 року Управлінням зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України, вважаємо за необхідне повідомити наступне.

ПАТ «Укрнафта» переконане, що належне розслідування кримінального провадження, розпочатого Генеральною прокуратурою України, однозначно призведе до його закриття у зв’язку з встановленням органом слідства відсутності як складу кримінального правопорушення, так і самої події кримінального правопорушення.

Як відомо, приводом для проведення прокурорської перевірки та подальшого відкриття кримінального провадження стало поширення Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, в тому числі у ЗМІ, завідомо неправдивих повідомлень про нібито допущені ПАТ «Укрнафта» порушення, які мали місце під час проведення 29.07.2014 року аукціону з продажу нафти власного видобутку.

ПАТ «Укрнафта» запевняє громадськість та органи досудового слідства в тому, що докладе максимум зусиль у сприянні найшвидшому встановленню істини в справі. Ще 05.08.2014 року ПАТ «Укрнафта» надало Генеральній прокуратурі України на її письмовий запит всю необхідну інформацію та пояснення щодо проведеного аукціону з продажу нафти, в т.ч. щодо законності процедури його організації та формування ціни лотів.

В контексті поширених центральними органами влади та правоохоронними органами звинувачень ПАТ «Укрнафта» запевняє, що ціна нафти на аукціоні, який відбувся 29.07.2014 року, була сформована виключно на підставі вимог і відповідно до приписів нормативних актів Кабінету Міністрів України. За параметрами якості нафти та умов її поставки встановлена ціна цілком відповідала цінам нафти на світових ринках. Покупцями нафти на аукціоні стали вітчизняні виробники нафтопродуктів ВАТ «НПК-Галичина» та ПАТ «Укртатнафта», в яких, до речі, держава володіє частками 25% і 43% відповідно.

ПАТ «Укрнафта» звертає увагу на те, що відповідно до чинної редакції Кримінального процесуального кодексу України відкриття кримінального провадження відбувається лише за фактом подання будь-ким заяви про злочин, що, на жаль, не убезпечує від зловживань зацікавлених осіб їх правом на звернення до правоохоронних органів. Тому, є дуже передчасними наведені в повідомленні Генеральної прокуратури України ствердні висновки, згідно з якими службові особи ПАТ «Укрнафта» вчинили злочин та спричинили збитки державі. За таких обставин ПАТ «Укрнафта» має надію, що ЗМІ та громадськість з належним розумінням сприймуть невідповідність змісту повідомлення Генеральної прокуратури України фактичним обставинам та вимогам нормативних актів, включаючи вимогу Конституції України щодо забезпечення презумпції невинуватості.

Окремо вважаємо за необхідне попередити посадових осіб Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про персональну відповідальність за шкоду, завдану ПАТ «Укрнафта» в результаті їх намагань будь-якою ціною сприяти комерційним інтересам окремих бізнес-структур. Переконані, що однією з основних причин виникнення даної конфліктної ситуації стало залучення радників Міністра енергетики та вугільної промисловості на громадських засадах де-юре до виконання державних функцій, а де-факто – до впровадження нових схем і оборудок на нафтогазовому ринку, зокрема шляхом спотворення результатів конкурсу з визначення біржі для проведення торгів з продажу нафти, газового конденсату та скрапленого газу, в результаті якого переможцем була визнана підконтрольна їм структура. Іншою важливою причиною конфлікту стали подальші намагання Міністра захистити результат корупційних дій особистою участю в судових засіданнях. Саме ці факти повинні стати належним об’єктом прокурорського реагування.

Правління ПАТ «Укрнафта»

Читайте також