«Укрнафта» відстоює право на об’єктивний суд
«Укрнафта» відстоює право на об’єктивний суд

5 березня біля Вищої ради правосуддя пройшла анонсована профспілкою ПАТ "Укрнафта" мирна акція протесту співробітників компанії. У заході взяло участь понад 1 000 співробітників "Укрнафти" з різних регіонів, де працює компанія, громадських активістів, а також народні депутати. Метою акції було

- привернути увагу громадськості до проблеми незаконної керованості та залежності суддів з боку корумпованих представників Вищої ради правосуддя (ВРП);

- змусити чиновників ВРП припинити втручання у роботу суддів та налагодити прозорий механізм власної діяльності.

Протестувальники висунули до членів ВРП чіткі вимоги, серед яких припинення тиску на суддів, забезпечення прозорості функціонування ВРП, гарантування невтручання в діяльність суддів, зокрема тих, що розглядають справу за участі "Укрнафти" та "Аркони Газ-Енергія", відсторонення від посади члена ВРП Маловацького О.В., якого ЗМІ пов’язують з інтересами "Аркони Газ-Енергія". Детально з текст вимог можна ознайомитись тут

Учасник акції, Сергій Наслєдніков, керівник бізнес-підрозділу "Укрнафта" (Схід), прокоментував акцію так: «Цей мітинг – приклад згуртованості трудового колективу компанії, особливо, коли йдеться про базові права людини, такі як право на працю. "Укрнафта" вкладала значні фінансові кошти в геологічне вивчення  Червонолуцького газоносного родовища. Природно, що ми обурені ситуацією з незаконною видачою Держгеонадрами спецдозволу без аукціону фірмі, яку пов’язують з інтересами одного з членів ВРП. За умови, коли суди лишаються осторонь процесу відновлення прав багатотисячного робочого колективу «Укрнафти», такі акції, як ця, – єдина для нас можливість відстояти свої законні права на здійснення видобувної діяльності та спонукати корумпованих чиновників припинити свавілля».

Інший учасник протесту, Андрій Максімов, менеджер департаменту інтегрованого управління родовищами Полтавської області "Укрнафти", розповідає: «Червонолуцьке родовище як частина Свистунківсько-Червонолуцької газоносоної площі вивчалося та розроблялося "Укрнафтою" понад 15 років. Але шляхом відвертих і цинічних маніпуляцій із запасами газу та газового конденсату на цьому родовищі, "Аркона" здійснила незрозумілу апробацію вже затверджених "Укрнафтою" запасів, а Держгеонадра допустило фактично заборонене Кодексом України про надра дублювання оцінки запасів. При цьому "Аркона" ще й зменшила їх в десятки разів: з початкових видобувних майже 1,6 млрд м3 вільного газу і 96 тис. т конденсату, затверджених в 2010 році ДКЗ України, до 320 млн м3 вільного газу і 17 тис. т конденсату нарахованих"Арконою". Це дозволило їм недоплатити до державного бюджету десятки мільйонів гривень. «Укрнафта» в судовому порядку вже декілька років намагається довести незаконний характер видачі спецдозволу "Арконі" та заявляє про нанесення багатомільйонних збитків державі, однак судді, що розглядають цю судову справу, будучи «заручниками» системи розгляду ВРП дисциплінарних справ проти них, ймовірно просто побоюються виносити законні рішення. Ця мирна акція співробітників "Укрнафти" – намагання не допустити звільнення та безробіття кількох тисяч співробітників, які задіяні в процесі газовидобутку на Полтавщині. І я впевнений, що наша компанія і надалі буде застосовувати абсолютно всі доступні законні механізми для відновлення наших порушених прав та майнових прав держави».

 

Довідково:

ПАТ "Укрнафта" є учасником двох судових процесів довкола Свистунківсько-Червонолуцької газоносної площі, спецдозволом на яку компанія володіла з 2004 по 2014 роки.

Починаючи з 2017 року, "Укрнафта" безрезультатно намагається захистити своє законне право на здійснення підприємницької діяльності на Червонолуцькому родовищі в судах (Справа  №826/14653/17 за позовом ПАТ "Укрнафта" до Держгеонадра та ТОВ "Аркона Газ-Енергія"). Адміністративні суди всіх інстанцій, як за шаблоном, відмовляли "Укрнафті" навіть розглянути її позов, фактично відмовляючи в конституційному праві на доступ до правосуддя. У цьому процесі, "Укрнафта" неодноразово заявляла відвід суддям на підставі наявної інформації щодо тиску на них зі сторони ВРП.

  Новостворений Верховний Суд також не квапиться відновлювати порушене право компанії. Касаційна скарга "Укрнафти" вже рік залишається без розгляду.

Після розголосу ситуації в ЗМІ Генеральною прокуратурою України (ГПУ) ініційовано власний паралельний судовий процес (Справа №826/7627/18 за позовом ГПУ до Держгеонадра та ТОВ "Аркона Газ-Енергія").

Позовні вимоги в цих справах є ідентичними: це скасування видачі Держгеонадра спеціального дозволу на право видобутку природного газу Свистунківсько-Червонолуцького родовища на Полтавщині ТОВ "Аркона Газ-Енергія".

Окружний адміністративний суд Києва не тільки відмовив у задоволенні вимог ГПУ, що діє в інтересах держави - він пішов ще далі. Ця резонансна справа була визначена суддею одноособово як справа незначної складності, що дозволило розглянути її утаємничено, без залучення сторін, представників ЗМІ та громадськості. "Укрнафта" та НАБУ – є третіми особами на стороні позивача в цій справі, що наразі знаходиться на апеляційному розгляді.

Також ЗМІ висловлюють обґрунтовані сумніви в тому, на чиєму боці «грає» ГПУ та чи не є позов Прокуратури по "Арконі" черговою грою в піддавки та імітацією бурхливої діяльності під гаслами захисту інтересів держави.

26 лютого 2019 року двоє суддів із колегії Шостого апеляційного адміністративного суду, що розглядають цю справу - взяли самовідвід, таким чином підтвердивши факт знаходження під впливом ВРП, члена якої пов’язують із інтересами "Аркони".

 

Читайте також